A közreadott dokumentum szerint a január és november közötti időszakban nem kevesebb mint 230 olyan gépjárműre bukkantak a romániai határrendészek, melyek a rendszerben lopottként vagy a hatóságok által körözöttként szerepeltek. Ezek között volt 185 személyautó, 24 kisbusz, 13 teherautó, 2 motorbicikli és 6 utánfutó is. A tavalyi „termés” tekintetében elmondható, hogy a legtöbb lopott autót a Szatmár megyei Peténél szerették volna behozni, de forgalmas volt az Arad megyei Nagylak II. és a Bihar megyei Bors is. Ami e legnépszerűbb márkákat illeti, nagyon úgy tűnik, hogy országunkban a „felvásárlói piacon” a legnagyobb igény a BMW-re, az Audira és a Jaguarra van, de a luxusautók mellett felbukkant néhány középkategóriás járgány is.
Az esetek java részében az autókat vezető sofőrök vallomásaikban azt állították, fogalmuk sem volt arról, hogy a jármű lopott, ők csak jóhiszeműen megvásárolták azokat. Emellett voltak olyanok is, akik beismerték, hogy fizettek nekik azért cserébe, hogy behozzák az autót Romániába, viszont arról, hogy a „szállítmány” lopott lenne, cseppet sem meglepő módon ők sem tudtak… Egy-egy ilyen fuvarért általában 500 eurót lehetett zsebre tenni. Persze ők csak egy jól működő rendszer legkisebb alkatrészei, hiszen a járműveket általában olyan több országot behálózó bűnszervezetek szerették volna behozni az országba, melyek főként a luxus kategóriába tartozó autókra voltak specializálódva. Ennek legkiemelkedőbb példáit épp nálunk, Szatmár megyében jegyezték.
Október 12-én példának okáért egy román-moldvai kettős állampolgársággal rendelkező férfi egy közel 100 ezer euró értékű Porsche Cayenne-nel szeretett volna az ország területére lépni, ám a papírok ellenőrzésekor kiderült, a 2018-ban gyártott autót az olasz hatóságok körözik. A határrendészet a járművet lefoglalta, az ügyben pedig garázdaság gyanújával eljárást indítottak.